Athapack | Your Packaging Partner

YENİLENEBİLİR PAKETLEME VE GERİ DÖNÜŞÜM


        Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan karar ile 2030 yılında yürürlüğe girmesi planlanan geri dönüştürülebilir ambalaj tüketimi kararını ATHAPACK olarak destekliyor ve sürdürülebilir bir gelecek için paketleme çözümlerimiz ile çevre duyarlılığı konusunda teknolojik yatırımlarımıza devam ediyoruz.
   
   Dünya nüfusunun her geçen gün artması, kişi başına düşen senelik atık ambalaj miktarının 180 kg a ulaşması ve pandeminin etkisi ile ambalajlı ürünlere olan talebin yükselmesi geri dönüştürülebilir ambalaj atığı konularının tüm dünyada önemli noktaya gelmesine neden olmuştur. Tüm dünyada %100 geri dönüştürülebilir ambalaj üzerine çalışmalar yapılmakta olup, üretim teknolojileri de bu konu üzerinde geliştirilmektedir.

     ATHAPACK, sürdürülebilir paketleme çözümleri geliştirebilmek için uzun yıllardır AR-GE çalışmalarına önem vermektedir. Ambalaj atıklarının en aza indirilmesi, minimum fire ve maksimum OEE  (Overall Equipment Effectiveness) için makina teknolojisinde yenilikler yapmaktadır.
     Tüm paketleme makinalarımız ambalaj sarfiyatını minimize etmek için otomatik film merkezleme sistemi ile donatılmıştır. Bu teknoloji ile özellikle operatörden ve bobinin üretiminden kaynaklı hataların önüne geçilmekle beraber verimlilik artışı sağlanmaktadır. Ayrıca film bobin azaldı ve/veya bitti otomatik uyarı sistemi sayesinde ürün ve ambalaj fire oranları klasik sistemlere göre düşük olmaktadır.
     Ürünlerimiz ve sistemlerimiz, yenilenebilir ambalaj malzemelerinin işlenmesini sağlayan yenilikçi teknolojilerin kullanımıyla ekonomik olarak sürdürülebilir hale gelmektedir. Buna enerji tüketiminin azaltılması ve paketleme hacimlerinin optimizasyonu da dahildir. Buna nakliyeyi de dahil ederek Ambalajı için optimize edilmiş bir tasarımla, CO2 emisyonları yolda azaltılması sağlanır.
Sürdürülebilir Paketleme Teknolojisini 4 ana başlık altında devam ettirmekteyiz. Bunların her biri halkanın temel taşlarını oluşturmaktadır.
1.       Tedarik Zinciri
Kompakt ve nakliye için minimize edilmiş paket formları sayesinde ambalaj optimizasyonu sağlanarak paketleme malzemesi tasarrufu ve düşük taşıma hacimleri
2.       Paketleme Teknolojisi
Geri dönüştürülebilir ambalaj malzemesinin kullanımına uygun makina teknolojisi ve yapıştırma genişliklerinin azaltılması ile ambalaj malzemesi tasarrufu
3.       Gıda Güvenliği
Sızdırmazlık teknolojisi ve ürüne zarar vermeyen paketleme çözümleri ile gıda ürünlerinin raf ömürlerinin uzatılması
4.       Enerji Tasarrufu
Enerji tasarruf seviyesi yüksek verimli komponentler ile optimize edilmiş makinalar sayesinde düşük elektrik ve basınçlı hava tüketimleri
     ATHAPACK, kurulduğu günden itibaren ekoloji ayak izi konusunda önemli önlemler almıştır. Bunların başında ilk olarak atıklarımızı kontrollü hale getirmek gelmektedir. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, Çevre Bakanlığı online bildirim ile Yönetmelik hükümlerine uygun hareket ediyoruz.  Atıklarımızı ayrıştırarak geri dönüşüm için toplanan alanlarda biriktirmekteyiz. Şirketimizde üretim atıklarımız kaynağında ayrıştırılması, depolanması ve gönderilmesi faaliyetleri yürütülmektedir.
     Yenilenebilir bir kaynak olmayan ve giderek tükenen petrol ürünleri yerine, yenilenebilir ve doğal kaynaklardan elde edilen ve/veya geri dönüştürülebilir çevre dostu ambalajlar ile üretim yapabilmeniz için ATHAPACK tüm üreticilere gereken desteği vermeye hazırdır.